Jastrzębia Góra, położona na klifie częściowo wchodzi zurbanizowaniem w strefę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Niezwykłe walory krajoznawcze, ekosystemy, fauna i flora skłaniają do poznawania Parku poprzez piesze i rowerowe wycieczki.
Na terenie Parku wydzielono 13 rezerwatów przyrody. Szczególnie jednak warto skorzystać ze ścieżek poznawczych rezerwatu: Przylądek Rozewie ze wspaniałymi bukami, Bielawa na torfowiskach czy parów zwany Lisim Jarem, gdzie występuje bardzo bogata i interesująca roślinność.
Z miejscem tym wiąże się pewna historia: otóż według tradycji, właśnie w Lisim Jarze wylądował król Zygmunt III Waza po nieudanej wyprawie po koronę szwedzką. Przedwojenny właściciel Lisiego Jaru hr. Aleksander de Rosset polecił ustawić w tym miejscu obelisk upamiętniający - czy prawdziwe? - wydarzenie.

Dzięki swojemu położeniu Jastrzębia Góra posiada wyjątkowo korzystny mikroklimat o właściwościach hartujących. Powietrze jest tu czyste, wolne od pyłów i dodatkowo wzbogacone cennymi dla zdrowia składnikami chemicznymi m.in. jodem.
Przenika on do organizmu w czasie kąpieli morskich oraz pieszych wędrówek brzegiem morza. Rozpylany w powietrzu w wyniku parowania i falowania wody tworzy tzw. aerozol wchłaniany przez płuca.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.jastrzebiagora.eu - noclegi na morzem na wczasy w Jastrzębiej Górze - wakacje w Jastrzębiej Górze

niedziela, 21 lipiec 2024r. 07:05:51, online: (0/2), 10.5 ms