Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny `Słowo i muzyka u Jezuitów` w Jastrzębiej Górze zainaugurowano w 2005 roku.
Rokrocznie honorowym gościem festiwalu jest wybitny polski kompozytor Maestro Krzysztof Penderecki.
Duże organy koncertowe znajdujące się w kościele pod wezwaniem Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze dedykowane są Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu. Przyciągają artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów.

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – artyści najwyższego światowego formatu oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów.

Obecne organy zostały sprowadzone do Jastrzębiej Góry z kościoła Św. Katarzyny w Hamburgu. Są to uniwersalne organy koncertowe składające się z 7 tysięcy piszczałek, o możliwości wydobycia 75 barw.
Projektant i budowniczy instrumentu Michał Klepacki chce aby organy przypominały morskie fale. Główną aspirację jest aby instrument z Jastrzębiej Góry dołączył do grona 5 rozpoznawalnych przez fachowców organów w Polsce. Pozostałe znajdują się w Oliwie, Fromborku, Kamieniu Pomorskim, Leżajsku i Świętej Lipce.

Niemiecki profesor, który jako ostatni zagrał na organach, gdy te były jeszcze w Hamburgu, już teraz poprosił jezuitów, aby dane mu było zagrać na nowym instrumencie w Jastrzębiej Górze. Nnowe organy po raz pierwszy zabrzmiały na rozpoczęcie III Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego w lipcu 2008r.


Ocena artykułu1,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.jastrzebiagora.eu - noclegi na morzem na wczasy w Jastrzębiej Górze - wakacje w Jastrzębiej Górze

sobota, 22 czerwiec 2024r. 20:19:47, online: (0/2), 9.8 ms