Ulica Bałtycka w Jastrzębiej Górze to nie tylko najpiękniejsza uliczka w tym miasteczku ale chyba również na całym polskim wybrzeżu.
Swój urok i atmosferę zawdzięcza unikalnemu położeniu i wyjątkowo ciekawej historii - zarówno tej z okresu międzywojennego, wojennego jak i powojennego.
Jest to najbardziej na zachód zlokalizowana uliczka w miasteczku. Prowadzi pod górę, bezpośrednio do morza, na szczyt klifu, z którego otwiera się urokliwy widok Bałtyku. Od swojej wschodniej strony graniczy z zabytkowym parkiem, natomiast od swojej zachodniej strony - z lasami, łąkami, dawnym sadem i wydmą nadmorską. Bałtycka zapisała również swoją interesującą kartę w międzywojennej historii Polski niepodległej. Powstały tutaj piękne pensjonaty, które szybko stały się ulubionym miejscem wypoczynku generalicji i wysokiej kadry oficerskiej Wojska Polskiego, a także arystokracji. Szczególnego kolorytu uliczce dodawał świat artystyczny, który również upodobał sobie to miejsce. Wille z początku lat 20 XX wieku wzbudzają zainteresowanie turystów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dwie drewniane wille, które zostały wybudowane jako pierwsze na tych terenach: wille Szymanowskiego "Kaszubię" i wille Pawłowicza. Obydwie usytuowane przy ulicy Królewskiej (jedna obok drugiej). Zachowały się one do dziś w swoich pierwotnych kształtach.

Rossetówka to willa wybudowana przez Aleksandra de Rosseta bezpośrednio nad morzem. Obecnie willa jest pięknie odnowiona.

Kościół p.w. Św. Ignacego Loyoli sam nie należy do zabytków, lecz posiada wewnątrz cenny obraz przedstawiający patrona świątyni. Obraz został namalowany w 1850r. przez malarza M.A. Pietrowskiego, a pochodzi z rozebranego przez hitlerowców kościoła p.w. Św. Ignacego Loyoli w Bydgoszczy.

Wyciąg plażowy "Światowid" został wybudowany w 1938r. Jego zadaniem było zwożenie wczasowiczów z wysokiej skarpy na plażę. Wyciąg ponownie został uruchomiony w 1966r. nie konserwowany i zaniedbany pochylił się. W koncu podczas sztormu w nocy z 6 na 7 stycznia 1981r. niezabezpieczony runą na plażę. Obecnie z miejsca gdzie stał wyciąg roztacza się wspaniała panorama na morze.

Obelisk z tablicą pamiątkową upamiętniającą lądowanie w 1958r. Króla Zygmunta III Wazy na tym terenie. Zakończenie obelisk stanowi kula z orłem wznoszącym skrzydła do lotu. Usytuowany jest koło szosy prowadzącej do Władysławowi na wysokości wąwozu "Lisi Jar".

Tablica pamiątkowa poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu została umieszczona w 1999r. na willi "Mewa" wybudowanej niegdyś dla marszałka. Tablica tam swoje miejsce dzięki działalności Miłośników Jastrzębiej Góry.


Ocena artykułu4,0/10 (na podstawie 2 ocen)

Oceń, skomentuj artykuł

Komentarze i oceny oglądających

staruszek wtorek, 29 wrzesień 2015r. 11:06
20
Pierwszy raz byłem w Jastrzębiej Górze w roku 1952. Na ulicach stały jeszcze wraki czołgów z II Wojny.Potem jeździłem na całe wakacje przez 10 lat.
Teraz omijam z daleka, bo serce boli jak się na to miejsce patrzy.
małolat sobota, 16 grudzień 2017r. 08:31
01
Smutne, ale prawdziwe.

wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.jastrzebiagora.eu - noclegi na morzem na wczasy w Jastrzębiej Górze - wakacje w Jastrzębiej Górze

wtorek, 19 marzec 2024r. 07:25:52, online: 13 (0/2), 10.9 ms