Jastrzębia Góra to znane kąpielisko nadmorskie, będące od 1975 r. dzielnicą miasta Władysławowa.
Miejscowość jest atrakcyjnie położona na 33-metrowym zalesionym klifowym brzegu. Wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Pierwsze wzmianki o Jastrzębiej Górze pochodzą z 1848 r. W latach trzydziestych XX w. Towarzystwo "Jastgór" zainicjowało rozwój osady. Na terenie wykupionym od Niemców wybudowano pensjonaty i wille. W 1908 r. uruchomiono windę, którą zwożono kuracjuszy z wysokiej skarpy na plażę.
W latach 20-tych zostały zakupione działki przez spółkę "Jasne Wybrzeże".
Taką nazwę do dziś nosi część Jastrzębiej Góry. W 1932r. w Dniu Święta Morza odbyło się uroczyste otwarcie gospody "Lisi Jar". Wybudował ją hrabia de Rosset. Naprzeciwko gospody stanął obelisk z tablicą pamiątkową upamiętniającą lądowanie w 1598r. króla Zygmunta III Wazy na tym terenie. Zakończenie obelisku stanowiła kula z orłem wznoszącym skrzydła do lotu.

W 1939r. hitlerowcy zdjęli z obeliska orła i wywieźli. Tablicę udało się przez okres wojny Kaszubom schować. Po II wojnie światowej tablica wróciła na swoje miejsce, natomiast poszukiwania orła nie przyniosły rezultatów. Dopiero 25 maja 1996r. dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry orzeł został odrestaurowany przez plastyka Stanisława Szwechowicza na podstawie starych zdjęć i nastąpiło uroczyste odsłonięcie.

Do l939 r. Jastrzębia Góra była ulubionym miejscem, wypoczynku zamożnych warszawiaków i gości zagranicznych. W czasie II Wojny Światowej walory kurortu wykorzystywali okupanci niemieccy. Po wojnie część obiektów wróciła do dawnych właścicieli, resztę przekształcono w ośrodki wypoczynkowe. Powstało wiele nowych pensjonatów i ośrodków pod patronatem przedsiębiorstw z całego kraju.

W Jastrzębiej Górze przebywali m.in. w willi "Grzybek" - marszałek Rydz-Śmigły, w willi "Mewa" - w 1930 r. Marszałek Piłsudski, w gospodzie "Nad Lisim Jarem" - Prezydent Ignacy Mościcki.

Po wojnie Jastrzębia Góra znacznie się rozbudowała. Wiele zakładów wzniosło na jej terenach swoje ośrodki wypoczynkowe. Powstało wiele pensjonatów prywatnych.

W sezonie letnim czynne są zakłady gastronomiczne, kawiarnie, dyskoteki, kino i.t.p.
W Centrum znajduje się pawilon handlowy, poczta, ośrodek zdrowia z apteką. Uruchomiona komunikacja autobusowa PKS znacznie ułatwiła życie mieszkańcom i dojazdy licznym wczsowiczom.

Jako miejsce swego wypoczynku, wybrali Jastrzębią Górę wielcy znani nam artyści: G. Holubek, K. Strassburger, J. Englert, K. Kaczor, A. Rosiewicz, I. Penderecki, B. Smoleń, J. Kryszak, M. Daniec, czy J. Pietrzak.

Plażowa stolica Polski 1994r. Takiego lipcowego weekendu (22-24) na plażach otwartego Bałtyku nie pamiętali mieszańcy i turyści przybywający na wypoczynek na ziemi puckiej. Frekwencja biła wszelkie rekordy. Jastrzębia Góra tego roku mogła nosić miano plażowej i morskiej stolicy kraju. Koncertowały "Wilki" z Warszawy, wybrano Małą Mis Lata i Miss Lata, u "Jurysty" śpiewał Andrzej Rosiewicz, a w mieście widziano m.in. Tadeusza Drozdę, Marylę Rodowicz, A. Zaorkiego, J. Kryszaka, J. Fedorowicza.
Na plaży "Pod Klifem" u stóp DW "Bałtyk" bractwo ratowników przeprowadziło pokazy ratownictwa, a dla plażowiczów konkursy z nagrodami.


Ocena artykułu3,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł

Komentarze i oceny oglądających

Alfik czwartek, 12 styczeń 2017r. 23:43
00
Tylko dwa zdjęcia - mew i plaży, a gdzie zdjęcia miejsc historycznych, willi, pomnika-tablicy gwiazdy, latarni morskiej na Rozewiu itp.
Zbyt mało treści dot. przeszłości, zbyt dużo nazwisk, a historia kończy się na roku 1994,

wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.jastrzebiagora.eu - noclegi na morzem na wczasy w Jastrzębiej Górze - wakacje w Jastrzębiej Górze

niedziela, 21 lipiec 2024r. 05:14:52, online: (0/2), 6.9 ms